Emerson Liebert STS Automatic Transfer Switch 30A 230V C19 Network Type PDU UF-LTS32-1P
Vesion Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Place of Origin : Guangdong, China
Brand Name : Vertiv
Model Number : UF-LTS32-1P, STS-10/32A
Number of Pole : 3
Rated Current : 16A
Frame current : 1
Max. Current : 32A
IP level : IP11
Color : White
Product name : STS AC220V sts single-phase STS static transfer switch
Type : High Voltage
Material : Copper
Rated current : 10A 16A 32A
Rated voltage : AC 220V
Application : Industrial
MOQ : 5 units
Contact Now
Items
(10A, 16A) Specifications
(32A) Specifications
Input
Input source
Two AC inputs
Input mode
1Ф+N+PE
Rated voltage
220/230Vac
Rated frequency
50/60Hz
Voltage range
150~300Vac
Frequency range
Rated frequency±5Hz
Voltage distortion
<10%
Output
Power factor
0.75~1.0 leading or lagging
0.8~1.0 leading or lagging
Overload capability
125%, 30min
Efficiency (100% linear load)
0.99
Transfer
Number of poles
2 poles
Interrupt time for automatic transfer
<6ms(typical value), <11ms(Max value)
Environmental parameters
Items
Normal range
Operating temperature
0~40°C
Storage temperature
-40~70°C
Relative humidity
5~95%, no condensation
Elevation
3000m
Mechanical parameters
Dimensions (H X W X D)
Weight
Pure weight of standard unit
Including the weight of parts
44mm×430mm×250mm (10A, 16A)
4.5kg
5kg
84mm×430mm×340mm (32A)
5kg
6kg
COMPANY PROFILE:
1. May I take some samples to test before I placing the order?
Yes, we can offer sample testing for you to verify product quality and performance.
2. What is the warranty?
We support 1 years warranty.
3.What can you buy from us?
Eaton, Vertiv, APC, Santak, Vesion & OEM/ODM UPS; Cooling, MDC, PDU and so on.
4. What payment methods does your conmpany support?
We could accept T/T, credit card, Alipay or L/C at sight.
5. What are the terms can you offer for us?
We could offer EXW, FOB, CIF, DDP and so on.
Product Tags:
Emerson Liebert STS Automatic Transfer Switch
230V Automatic Transfer Switch
30A Automatic Transfer Switch
Cheap Emerson Liebert STS Automatic Transfer Switch 30A 230V C19 Network Type PDU UF-LTS32-1P for sale
Emerson Liebert STS Automatic Transfer Switch 30A 230V C19 Network Type PDU UF-LTS32-1P Images